Zinok a oslabená imunita

Prechladnutie a moraxella u detí i dospelých - liečba, príznaky, zinkorot na imunitu, bolesť hrdla, nádcha

Obsah

 

Z dôvodu oslabenej imunity môže byť v chladnejšom období zvýšená náchylnosť voči infekciám. Tie sa často prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme.

Čo je zinok?

oslabená imunita priznaky - zinok, zinkorot na imunitu, Moraxella u detí, bolesť hrdla, nádchaZinok je esenciálny stopový prvok, ktorý aktivizuje mnohé enzýmy v našom organizme. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, svaloch, pokožke, obličkách a očiach. Zinok má veľký vplyv na mnohé funkcie ľudského tela. Najčastejšie si ho spájame s dermatologickými ochoreniami. No zinok je užitočný aj v podpore imunity. Hoci stopové prvky nie sú zdrojom energie pre organizmus, z kvalitatívneho hľadiska je ich prítomnosť v potrave  nepostrádateľná pre správny priebeh mnohých biologických procesov. Z hľadiska správnej činnosti imunitného systému, obranyschopnosti organizmu a priaznivého priebehu zápalovej reakcie zohráva dôležitú úlohu zinok, a jeho prípadný nedostatok. Zinok je súčasťou aktívneho centra viac ako 300 enzýmov a pre iné bielkoviny je potrebný ako aktivátor alebo stabilizátor štruktúry.

Pri oslabenej imunite môže byť v chladnejšom období zvýšená náchylnosť voči infekciám

Akútne respiračné infekcie (ARO) nás počas roka, zvlášť v chladnejšom období, postihnúť aj častejšie. Často vedú k návšteve lekárne alebo lekára prvého kontaktu, k prerušeniu školskej dochádzky a u inak zdravých ľudí ku krátkodobej práceneschopnosti. Výskyt ochorení respiračného systému je sezónny, ovplyvnený faktormi samotného pôvodcu, faktormi organizmu hostiteľa a demografickými faktormi, ako je napr. pobyt v kolektívoch. Preto medzi najväčšiu rizikovú skupinu patria školopovinné deti a ľudia pracujúci v kolektívoch. Infekcia vedie k vzniku zápalu v horných dýchacích cestách, ktorý sa prejavuje lokálnymi a celkovými symptómami rôznej intenzity. V sezóne 2018/2019, ktorá trvala od začiatku októbra do konca apríla nahlásili lekári takmer jeden a pol milióna ochorení v súvislosti s ARO. Je teda veľmi pravdepodobné, že raz, a možno aj viac krát v roku, ochorieme my, alebo niekto z našich príbuzných a niekoľko dní budeme musieť bojovať s dôsledkami oslabenej imunity.

Príznaky

Absencia v práci alebo škole, znížená kvalita života, neschopnosť plniť si svoje domáce a pracovné povinnosti a nakoniec často niekoľkodňový pobyt v domácej liečbe. To je najčastejší scenár, ktorý sa opakuje takmer každoročne u mnohých z nás. Infekčné ochorenia, ktoré sú zapríčinené oslabenou imunitou v takomto chladnejšom období majú mnoho nepríjemných príznakov a prejavov. Najčastejšie sa prejavujú ako nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou. Na niekoľko dní nás tak vyradia z plnohodnotného života a prinútia zostať s boľavým hrdlom a upchatím nosom doma v posteli. Aj napriek tomu, že ide o dobre známe príznaky, ktoré nepovažujeme za príliš vážne, predsa je dôležité, aby sme sa ich zbavili v čo najkratšom čase a mohli aktívne pokračovať v rodinnom i pracovnom živote.

Keďže akútne  infekcie horných dýchacích ciest sú prevažne vírusové, často počúvame, že podávanie antibiotík v tomto prípade nie je odôvodnené a často zbytočné. Liečbu je potrebné začať aplikáciou režimových opatrení liečby a potláčaním, respektíve zmierňovaním príznakov. Režimové opatrenia sú nasmerované predovšetkým na kľud na lôžku a dostatok tekutín. Hoci neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že kľud na lôžku skracuje trvanie ochorenia, napomáha nešpecifickej obranyschopnosti organizmu a predovšetkým izoluje infikovanú osobu, čím sa výrazne znižuje možnosť ďalšieho šírenia ochorenia. Pri infekciách horných dýchacích ciest je indikovaná symptomatická liečba.

Cieľom je teda minimalizovať symptómy, ktoré chorého najviac limitujú. Často sa odporúča zvýšiť príjem tekutín, čo napomáha zrieďovaniu sekrétov v dýchacích cestách, podávať antipyretiká či analgetiká, ktoré zmiernia horúčku a bolesť hlavy. Pri rinosinusitíde je vhodné celkové podávanie antihistaminík, ktoré môžu výrazne zmierniť intenzitu nosových symptómov. Pri zápale hltana sa užívajú protizápalové lieky vo forme kloktadiel, pastiliek a podobne. Podávanie vitamínu C, zinku, fytofarmák podľa niektorých literárnych údajov zmierňuje príznaky a skracuje dĺžku ochorenia.

Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme

Moraxella liečba - Infekcia horných dýchacích ciest, zápal hltanu, zinkorot na imunitu, bolesť hrdla, nádchaImunita je schopnosť nášho tela bojovať proti chorobám spôsobených baktériami alebo vírusmi Keď už ale  ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Každá súčasť imunitného systému sa snaží svojim spôsobom bojovať proti pôvodcovi onemocnenia, ktorým je v  tomto prípade vírus. Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov sú biele krvinky. Z tých významnejších spomeňme napríklad B a T - lymfocyty, NK bunky a makrofágy.  Zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Nízka hladina zinku postihuje aj fungovanie NK buniek a makrofágov. A naopak, dostatok zinku  podporuje fungovanie dôležitých zložiek imunitného systému: B a T-lymfocytov. Vďaka nemu je odpoveď nášho imunitného systému na ochorenie rýchla a silná. Zinok sa teda podieľa na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému.

Zdravie je to najcennejšie

Keďže sa nedokážeme vyhnúť obdobiam, počas ktorých je zvýšený výskyt infekčných ochorení, je dôležité myslieť na svoj imunitný systém a posilňovať ho. Vďaka silnej imunite tak máme väčšiu šancu, že sa náš organizmus vysporiada s prípadným infekčným ochorením rýchlejšie alebo sa mu aj celkom vyhne. Bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, únava a ďalšie nepríjemné symptómy ochorenia nás tak nebudú trápiť a my si namiesto kašľania, kýchania a pobytu v posteli budeme môcť užívať svojich blízkych, svoje koníčky alebo aj tuhú zimu.

Zinkorot - zinok, ktorý lieči  
Zinkorot je jediný voľnopredajný liek s obsahom zinku a kyseliny orotovej
Zinkorot je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu zinkumorotátu. 
Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.  
 

 

 

Zinok zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme

Prečítajte si aj