Ako užívať zinok

Zinok ako liek a doplnok stravy - najlepsi kvalitny zinok na trhu

Obsah

 

Doplnok stravy alebo voľne predajné lieky

V lekárňach nachádzame čím ďalej tým viac voľne predajných liekov. Ľudia si ich ale často pletú s doplnkami stravy, ktoré sa síce na prvý pohľad podobajú liekom bez predpisu, no pri bližšom preskúmaní obalu a zloženia, zistíte, že sú v skutočnosti veľmi odlišné. Naučte sa s nami rozpoznať rozdiely, aby ste sa v záplave týchto výrobkov vyznali.

Účel a použitie

Doplnky stravy sú, zjednodušene povedané, potraviny, ktoré na rozdiel od ostatných potravín na bežnú spotrebu obsahujú viac prospešných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, ako sú minerály, vitamíny a ďalšie potrebné živiny. Tie sa však v doplnkoch nachádzajú vo veľmi koncentrovanej podobe, a ako napovedá ich názov, len dopĺňajú bežnú stravu na úroveň, ktorá priaznivo ovplyvní stav spotrebiteľa. Výrobcovia doplnkov stravy majú od Európskej únie uloženú radu reguláci - nesmú im prisudzovať vlastnosti spojené s liečbou, vyliečením ochorenia, dokonca ani prevenciou.

Lieky na predpis sú látky alebo kombinácie látok s liečebnými či preventívnymi vlastnosťami. Do kategórie voľne predajných liekov (označované ako OTC prípravky), teda liekov bez predpisu, patria lieky, ktoré môžu byť používané pri ochoreniach, ktoré si pacient môže určiť sám (jedná sa o tzv. samodiagnózu) a riziko ohrozenia zdravia pri ich nesprávnom používaní je nízke. Fakt, že k ich kúpe nepotrebujete recept neznamená, že tieto lieky sú menej účinné ako tie s predpisom. Účinok majú preukázaný, ide len o to, že môžu byť vďaka svojej nízkej toxicite a nízkemu riziku vážnych nežiaducich účinkov voľnopredajné.

Schvaľovací proces a spôsob predaja

Doplnky stravy dodávajú organizmu živiny, ktoré nie je možné získať v dostatočnej miere z potravín a môžu byť doplnením riadnej liečby, nemožno im však v žiadnom prípade prisudzovať liečebné ani preventívne účinky - to je možné iba u liekov. Účinnosť doplnkov stravy preto nie je pred uvedením na trh posudzovaná (hoci sú často predmetom reklamy), rieši sa iba zdravotná nezávadnosť. Účinnosť liekov aj kvalita liekov bez predpisu je sledovaná výrobcom a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, čo je regulačný orgán štátu. Doplnky stravy zoženiete nielen v lekárňach, ale aj v bežných obchodoch s potravinami či drogériách, na ich obale musí byť vždy uvedené "doplnok" - vďaka tomu ich ľahko spoznáte. Lieky na predpis môžu byť vydávané len v lekárňach alebo u predajcov vyhradených liečiv a musia byť označené registračným číslom ŠÚKL.

ako a kedy užívať zinok - nadbytok zinku, priberanie

Liečebné dávky vitamínov

Kľúčové je dávkovanie! Doplnky stravy neobsahujú dostatočné množstvo účinnej látky - čo by malo byť hlavné kritérium pri ich výbere. Zinok je obsiahnutý vo veľkom množstve voľnopredajných doplnkov stravy, ktoré ale len málokedy obsahujú potrebnú liečebnú dávku pri problémoch s nedostatkom zinku. Užívajte preto lieky, ktoré obsahujú dostatočne vysoké a teda liečebné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Rozlišovanie doplnkov stravy a liekov je krok číslo jedna - lieky obsahujú garantované, dostatočne vysoké, a teda aj liečebné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov kým u doplnkov stravy liečebná dávka účinných látok garantovaná nie je.

TIP: Nakupujte v lekárni, kde vám ochotne a správne poradia a odpovedia na vaše otázky. Lekáreň nie je len "obchod s liekmi", ale zdravotnícke zariadenie, ktoré by malo ponúknuť profesionálnu pomoc.

 

 

ako správne užívať zinok - pred spaním, zinok v potravinách

Prečítajte si aj