Kyselina orotová

Čo je kyselina orotová

Kyselina orotová bola v minulosti, pre svoju biologickú aktivitu klasifikovaná ako „vitamín B13“ spolu s ďalšou organickou kyselinou lipoovou. V súčasnosti nie je zaradená medzi vitamíny, pretože je produktom črevnej flóry. Medzi vitamíny zaraďujeme len tie biologicky aktívne látky, ktoré si organizmus nevie vyprodukovať sám. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mliekukolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre mnohé minerálne látky stopové prvky a kovy a zároveň zvyšuje ich vstrebávanie. Môžeme ju nájsť aj v koreňovej zelenine, ovčom mlieku či srvátke. V takomto prípade zabezpečí dostatočný príjem pestrá strava, ale skupiny ľudí trpiaci rôznymi ochoreniami (porucha pečene, rôzne kardiovaskulárne choroby…), by mali myslieť na užívanie zvýšenej dávky.

Kyselina orotová a zinok, cena, účinky, zinkorot

Význam kyseliny orotovej

Kyselina orotová je vďaka svojmu prirodzenému pôvodu považovaná za fyziologický nosič minerálov (vápnik, draslík, sodík…) a kovov (železo, meď, mangán, zinok…), dôležitých pre organizmus.

Kyselina orotova a zinok - účinky, cena, zinkorot

Prirodzený pôvod kyseliny orotovej

Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre mnohé stopové prvky, minerálne látky a kovy.

 


 

Prečítajte si aj